5 полезни съвета, които ще ви помогнат в това трудно начинание
Снимка: Shutterstock
Между втората и петата година да заведете детето на фризьор или самите вие да подстрижете косата му е огромно изпитание, съпроводено с истерии, крясъци, сълзи и дърпане.
Как можете да се справите с проблема, при това с усмивка на лицето? На първо място трябва да бъдете търпеливи: това е фаза и като такава е предопределено да премине.
Няма да ви е лесно, но трябва да впрегнете наистина най-доброто, което можете да дадете като търпение, за да се случи подстригването. Детето със сигурност ще слага ръце на главата си, ще заявява категорично „Не!“, ще се дърпа и ще прави всичко, за което сте чели или слушали в този момент.
В повечето случаи причината е страх от раздялата с косата, все едно отнемате част от тялото му. Ето обаче 5 полезни съвета, които ще ви помогнат да преминете и през този етап от растежа.
Снимка: Shutterstock
1. Направете го заедно
Независимо дали е у дома или на фризьор, направете подстригването заедно.
Когато детето види, че вие правите същото и оставате цели след отрязването на косата, ще се страхува много по-малко.
2. В компанията на приятел
Хитър номер е да организирате подстригването на две деца едновременно – вашето и неговия най-добър приятел.
Така фризурата се превръща в забавна игра и притеснението остава на заден план. А доволни сте както вие, така и майката на приятелчето.
3. Добавете нещо ефектно
Обещайте на детето, че към подстригването ще има и нещо ефектно, което то харесва: цветни плитки за момиченцето или мълния за момченцето.
Това вече поставя фризурата на друго стъпало.
Снимка: Shutterstock
4. Не отрязвайте косата прекалено
Драстичното намаляване на дължината на косата може да бъде наистина стресиращо за детето, така че започнете с нещо малко и компромисно и постепенно стигнете до желания ефект.
5. Обяснете защо се налага
Важно е детето да знае защо е необходимо да се подстригва. Като доводите за новата му фризура могат да бъдат най-различни: по-лесно измиване на косата, по-кратко сушене, предпазване от жегата или от въшки (ако съществува такъв риск).
Когато давате обяснение обаче, превърнете историята в приказка – като тази за Рапунцел, за да звучи по-ефектно.
По материали от DonnaD
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари